|

Livsnydergruppen indkalder til den sidste Generalforsamling mandag d.20.marts kl.19.00 i Multihuset

I sommeren 2008 oprettede en frivillig gruppe en midlertidig forening med det formål at indsamle penge, der ubeskåret skulle gå til at styrke og udvikle kultur-og fritidslivet i lokalområdet og desuden medvirke til at skaffe midler til opførelsen af et Multihus i Simmersted.

Livsnydergruppen kan nu med glæde konstatere, at efter 15 år er alt i den bedste gænge.

Multihuset har siden 2012 været, og er et vigtigt samlingssted for såvel sport, kultur og mange spændende fællesskaber på tværs af alder og interesse, og det er et stort aktiv for lokalsamfundet Simmersted, Maugstrup og Kastvrå.

Derfor har Livsnydergruppen besluttet, at den midlertidige forening har opfyldt sit formål, og derfor med ro i sindet kan opløses som selvstændig forening, hvilket sker på den kommende generalforsamling.

Livsnydergruppen takker alle, der har støttet op om vore mange aktiviteter.

Vi er vært ved et let traktement på den sidste generalforsamling mandag d.20.marts kl.19.

Alle er velkommen.

Med venlig hilsen Jonna Boye, Ingeborg Hjort, Hanne Nissen og Ulla Toft

Vi har fået ny landsbyhjemmeside

Vi håber du vil bruge den til at opdage alt det der findes og sker i vores lokalområde.
Vi håber også den hjælper tilflyttere med at orientere sig i alt hvad der findes og ikke mindst hvor og hvem man skal kontakte.
Nogle foreninger og institutioner bruger landsbyhjemmesiden som deres hjemmeside, mens andre har deres egen hjemmeside.
Maugstrup Tidende er fortsat der hvor nyheder bringes

Nyheder via email

Tilmeld dig med din email, så får du en mail hver gang der er nyt på Maugstrup Tidende

OBS Der kommer en mail hvor du skal bekræfte med et klik at du ønsker at modtage emails med nyheder.